Focení novorozených miminek – informace k focení

Co byste měli vědět, než se objednáte?

Na focení se objednejte s dostatečným předstihem, ideálně už v době těhotenství. Stanovíme si orientační dobu focení s ohledem na termín vašeho porodu a já si na vás kolem tohoto data rezervuji čas. Až se miminko narodí, zavolejte/napište nejlépe ještě z porodnice a domluvíme se na konkrétním dni a čase focení.

Při prvotním kontaktu po vás budu chtít vědět pohlaví miminka (pokud víte), jeho jméno, termín porodu, kdo vše se bude fotit (jen miminko, rodiče, sourozenci + věk sourozenců). Informace výše jsou pro mě zásadní k tomu, abych vám vytvořila závaznou rezervaci orientačního termínu focení. Dále mi prosím napište požadavky na barevné ladění focení a také vaše jakékoliv další přání a představy…

Ani v případě, že se miminko narodí dříve/později, se nemusíte bát, že si na vás čas neudělám. Pokud vám termín přepočítají nebo nastane jakákoliv jiná změna týkající se vašeho porodu, která by mohla mít vliv na focení miminka, dejte mi to prosím vědět co nejdříve.  

Ideální doba na focení novorozeňátek je v prvních 10 dnech jejich života, nejlepé kolem 6.-7. dne. V tomto období miminka hodně spí a jen tak něco je neprobudí. Čím jsou miminka starší, tím více reagují na vnější podněty a je těžší je uspat. Čím dříve za mnou miminko na focení přivezete, tím je větší pravděpodobnost, že bude spolupracovat a focení proběhne v co nejkratším čase. Pokud se vám s takto malým miminkem nechce cestovat, doporučuji využít mé nabídky lifestylového rodinného focení u vás doma.

Prosím, berte na vědomí, že miminka fotím z řady praktických důvodů pouze ve všední dny od 9-12 hodin (u klientů doma od 10-13 hodin nebo dle světelných podmínek)! 

Důležité informace k focení

-Délka focení-

Délka novorozeneckého focení se může u jednotlivých miminek velice lišit. Některá prospí celou dobu, jiná je těžší uspat. Počítejte tedy prosím s průměrnými 3 hodinami focení a na zbytek dne už si nic neplánujte (stres a spěch zaručeně udělá z každého miminka nespavce). Na tuto délku focení také připravte tatínky, pokud chcete společné fotky a mají být přítomní po celou dobu.  Právě někteří tatínkové totiž dlouhé čekání ne úplně dobře snášejí. Ve většině případů proto fotím rodinné fotky na začátku, aby tatínek mohl na zbytek focení odjet a vrátit se pro vás později.

-Rodinné fotky-

Pokud si nepřejte fotky celé rodiny s miminkem, zvažte, zda je nutná přítomnost tatínka. Právě tatínkové (spolu se sourozenci) jsou méně trpěliví a zbytečně se pak během focení nudí a znervózňují tím mě i maminku. Jestliže chcete sourozenecké fotky s miminkem, je nutností (platí pro focení v ateliéru), aby sourozenci byli přítomní pouze na začátku jen na rodinné a společné fotky s miminkem a následně s tatínkem, případně babičkou/dědečkem, odešli domů/na hřiště, aby průběh focení byl s ohledem na mě, miminko i maminku co nejpoklidnější, nejhladší a nejrychlejší.

-Jak připravit sebe a miminko-

Focení novorozeňátek je proces. Je třeba se uvolnit a trpělivě naslouchat potřebám miminka. 

Aby focení probíhalo co nejplynuleji, prosím vždy maminky, aby se dva dny před focením vyvarovaly potravin, které mohou miminku způsobit bolesti bříška, zpravidla se jedná o potraviny jako čerstvé pečivo, luštěniny, větší množství ovoce a zeleniny nebo kořeněná a pikantní jídla. Pokud miminko v den focení bolí bříško, bývá většinou focení významně komplikovanější. Pokud máte kapičky proti nadýmání, prosím, vezměte je s sebou.

Zároveň, pokud to je jen trochu možné, je dobré miminko cca hodinu před focením probudit a udržet ho co nejdéle vzhůru.

Kojení/krmení miminka si prosím zkuste načasovat až ke mně do ateliéru, i to nám velice usnadní práci s miminkem během focení.

Zároveň prosím počítejte s tím, že ateliér kvůli miminkům vytápím na poměrně vysokou teplotu kolem 26 stupňů. Tomu, prosím přizpůsobte i své oblečení, ve kterém u mě budete trávit focení. Na společné fotky se můžete převléct těsně předtím.

S sebou na focení u mě v ateliéru miminku vezměte pouze plenky (raději více) na přebalení a dudlíček, v případě nekojených miminek pak lahvičku mléka. Dudlíček si, prosím, přibalte i přesto, že na něj miminko nechcete zvykat. Kontakt miminka s dudlíčkem se po celou dobu focení omezí na pár minut (a často na něj nedojde vůbec), takže si nepřivykne a nám usnadní práci při manipulaci.

Miminko na cestu na focení oblečte do co nejméně vrstev (pochopitelně s ohledem na počasí). Lepší je ho v autosedačce zabalit do více přikrývek než ho oblékat do velkého množství vrstev oblečení, které se pak složitě sundává a miminko to zbytečně budí.

Těsně před začátkem focení pak miminko pouze nakrmíte, uspávání už bude na mně… a focení může začít. Kojení vždy miminka unaví a daří se je pak snáze uspat, proto znovu prosím, krmení miminka načasujte tak, aby vyšlo krátce po vašem příjezdu ke mně do ateliéru.

Vše potřebné pro focení miminek mám k dispozici u sebe v ateliéru, takže žádné oblečení ani doplňky na focení miminku vozit nemusíte. Pokud si přejete fotit miminko v něčem (nebo s něčím) konkrétním, dejte mi vědět předem a domluvíme se, jestli je to možné.

-Proč se miminka „uzlíčkují“-

Někteří se mě ptáte na to, proč se mimika někdy zavinují do uzlíčků. Je to proto, že se novorozená miminka takto cítí nejbezpečněji (už naše babičky věděly, že dobře utažená zavinovačka nebo plínka miminko na sto procent uklidní) a pokud mi do ateliéru přijde neklidné miminko, které není snadné uspat, toto je zaručený způsob, jak toho docílit. Navíc až na takto zabalených miminkách se totiž ukáže, jací to jsou drobečkové a jak to vlastně dokázaly, vměstnat se mamince do bříška. V poslední řadě toto zavinování miminek využívám při focení se sourozenci, kteří vybalená miminka zkrátka ještě nedokáží dobře chytit a hrozí, že by vrtící se miminko nemuseli udržet. Tento styl fotek je tím nejbezpečnějším a především u mladších sourozenců sourozenecké fotky jinak než takto z bezpečnostních důvodů nefotím. Pokud si takové fotky (s výjimkou sourozeneckých) vysloveně nepřejete, budu ráda, když mi i toto dáte vědět předem. Udělám vše proto, abyste si s ohledem na bezpečnost a spokojenost miminka odnesli přesně takové fotky, jaké si přejete.

-Oblečení-

Na společné rodinné fotky si vezměte sladěné oblečení (stylem i barevně). Vyvarujte se nápisů a velkých obrázků u všech členů rodiny. Maminky nic nezkazí vhodným líčením (raději o něco více než obvykle, ateliérová světla část líčení pohltí a budete vypadat nalíčená méně než ve skutečnosti jste), vlasy je lepší mýt si den předem. Prosím, na společné fotky si (především rodiče) vezměte více variant oblečení. Nejen proto, abychom měli na výběr (v ateliéru mám světlá i tmavá pozadí, proto s sebou vezměte i k tomu vhodné varianty oblečení), ale také proto, že se může během focení „stát nehoda“. Pak je lepší se převléct než vymýšlet pózy tak, abychom skryli umazané nebo mokré oblečení.

Veškeré informace ohledně předání fotek a dodacích termínů najdete v mých obchodních podmínkách. Ceník naleznete zde. Objednáním na focení akceptujete tyto obchodní podmínky i ceník.

Důležité shrnutí pro focení novorozeňátek:

  1. Miminka fotím do 10 dnů od narození, ideální doba je kolem týdne věku.
  2. Pokud nastane změna v termínu vašeho porodu, dejte mi to prosím vědět co nejdříve.
  3. Miminka fotím ve všední dny od 9 do 12, u klientů doma cca od 10 do 14 (podle světelných podmínek).
  4. Na cestu na focení miminko neoblékejte do mnoha vrstev, raději využijte přikrývky.
  5. Kojení si načasujte až ke mně do ateliéru.
  6. Miminku s sebou zabalte dostatečné množství jednorázových plenek a dudlíček.
  7. Před focením se snažte nebýt příliš nervózní, i takto malinká miminka vaši náladu vycítí.

Děkuji, že jste dočetli až sem. A budu se na vás moc těšit při focení vašeho miminka.

♥ Veronika ♥