Kdy je pro vás focení doma vhodné?

Pokud vám jde hlavně o přirozenost a skutečné emoce.

Pokud chcete zachytit realitu takovou, jaká je.

Pokud za focením nechcete cestovat.

Pokud se v ateliéru nedokážete dostatečně uvolnit.

Co můžeme fotit? Téměř cokoliv. Rodinné, těhotenské i novorozenecké fotky. Focení není ničím limitované. Miminko lze fotit nejen v jeho prvních dnech, ale klidně i v jeho prvních měsících. Vlastně kdykoliv.

Při focení u vás doma se za každou cenu nemusíte dívat do objektivu, vaše děti se nemusí ukázkově usmívat od ucha k uchu. Jde především o to, zachytit vás život. Zaznamenat nejen okamžiky, ale hlavně emoce. Radost, lásku, štěstí, a třeba i pláč… To vše patří k životu každého z nás.

Během focení u vás doma budeme fotit hlavně v obývacím pokoji, v ložnici nebo v dětském pokojíčku, každopádně vždy tam, kde panují nejlepší světelném podmínky. K focení totiž nevyužívám žádný přidaný zdroj světla jako je například blesk. Nechávám vyniknout atmosféru vašeho domova. I z toho důvodu focení probíhá zpravidla v takovou denní dobu, kdy je venku dostatek světla.

Na focení se nemusíte speciálně připravovat. Ideální je mít na posteli jednoduché povlečení nebo přehoz v ne příliš zářivých barvách (ideálně pastelové, přírodní tóny), aby nestrhávalo pozornost. Při focení jde hlavně o vás, ne o dokonale naklizený byt. Pokud přeci jen chcete pomoct k o krůček lepším fotkám, ukliďte věci, které by mohly rušit (nádobí na lince, nevyžehlené prádlo)… I zde platí, že méně je více a čím méně rušivých prvků v záběru bude, tím lépe…

V jednoduchosti je krása i pokud jde o oblečení. Nesnažte se zbytečně kombinovat, vyhněte se nápisům a obrázkům u všech členů rodiny. Všechny členy rodiny fotím většinou naboso, proto si (pokud je to potřeba) nezapomeňte doma lehce přitopit. Pro miminka je ideální jednobarevné nebo vzorované body bez nápisů a obrázků. Pro zbytek rodiny vybírejte jednodušší oblečení v přírodních nebo pastelových odstínech.

Kolik času focení zabere? Tolik, kolik je potřeba k tomu, abyste se uvolnili, aby se mě vaše děti přestali ostýchat. Obvykle focení netrvá déle než dvě hodiny jak u rodin, tak novorozeneckých fotek. Focení se snažím zbytečně neprotahovat, ale zároveň si můžete být jistí, že od vás nikdy nebudu nikam spěchat.

A co se po vás bude chtít především? Abyste si focení užili… Focení u vás doma je kombinací reportážních a portrétních fotek. Nevyžaduje se tedy od vás, abyste se neustále dívali do objektivu. Já vás jen čas od času nasměruji a popostrčím. Věnujte se především sami sobě, vašim dětem. Rozesmějte je, pomazlete se s nimi, tak jak to umíte jenom vy… Jen tak vzniknout unikátní fotky plné emocí…