Těhotenské focení

Ideální doba na focení je mezi 7.- 8. měsícem, kdy se bříško začne krásně zakulacovat, ale nastávající maminka má ještě dost sil a elánu na pózování.

Focení probíhá většinou do 4-6 týdnů od objednání, záleží na sezóně. Čím dříve se objednáte, tím lépe.

Při objednávání focení mi rovnou napište, kdy máte termín, kde se chcete fotit (venku, v ateliéru), také jestli se budete fotit sama, s partnerem, s dětmi,  a případně jakékoliv vaše představy a očekávání od focení.

Focení může probíhat u mě v ateliéru, u vás doma, v přírodě nebo kdekoliv jinde. Určitě se nebojte ani těhotenského focení v zasněžené krajině nebo na podzim v barevném listí. Jen je potřeba zvolit vhodné oblečení.

Fotit se můžete sama, s nastávajícím tatínek i dětmi. Stačí pouze přijít vhodně sladěni stylem oblečení i barevně.

Fotím téměř výhradně během pozdního odpoledne/v podvečer/večer, kdy už je slunce nízko a je tedy vhodné světlo pro focení. Zpravidla jde o čas cca 1,5 hodiny před západem slunce. V ateliéru je možné fotit během celého dne.

Focení trvá nejčastěji 1 hodinu v závislosti na zvoleném balíčku, lokaci, případně věku dětí.

Protože při focení venku je zásadním faktorem počasí, domlouvám se s klienty vždy na týden,  ve kterém focení proběhne. Konkrétní den v daném týdnu si pak upřesňujeme pár dní předem s ohledem na počasí.  Při špatném počasí (dešti) se venkovní focení přesouvá na jiný termín. Důvodem ke změně/zrušení termínu focení je déšť, nikoli zataženo.  Náhradní termín se snažím nabízet vždy v horizontu dvou týdnů. Na ateliérové focení rezervuji rovnou konkrétní termín a čas.

Nejraději fotím na místech, kde to důvěrně znám a vím tedy, kam zapadá slunce a kde je to na focení ideální. Své oblíbené lokace na focení pravidelně objíždím a kontroluji, zda je vše tak, jak má být. Proto si s klienty místo focení upřesňuji zpravidla pár dní před focením spolu s konkrétním termínem.

Pokud máte přání fotit na vašem oblíbeném místě, dejte mi to, prosím vědět včas. Na místo focení se vždy jezdím dívat předem. V případě focení na „vašem“ místě je k ceně focení nutné připočítat ještě dopravu (viz. ceník).

Základní podmínkou přípravy na focení je dobře se vyspat, a také přijít svěží a s dobrou náladu. Přijďte nalíčená raději o něco více než obvykle. Vlasy je lepší mýt den předem, lak na nehty raději žádný než neupravený. Pokud si přejete těhotenské poloakty, vezměte si na cestu volnější oblečení a spodní prádlo kvůli otlakům. Pro vláčnější vzhled pokožky se můžete před focením natřít hydratačním krémem, raději ale méně mastným a bez příměsi olejů kvůli odleskům.

Oblečení si vezměte raději více, během focení v ateliéru můžeme vystřídat až 4 outfity, venku většinou doporučuji maximálně jedno převlékání (nebojte se převlékání v přírodě, vždy s sebou beru přenosnou převlékací kabinku nebo deku na zakrytí). Lépe je volit takové oblečení, kde vynikne bříško, ale na druhou stranu není příliš těsné. Dobře vypadají šaty střižené pod prsa, košile a džínsy, topy a tílka, případně kabátky a propínací blůzky. Na těhotenské focení v zimě je fajn volit těsnější tričko/svetřík/košili a přes to volnější propínací svetr/kardigan, kabát, kožešinovou vesty a podobně, k tomu těhotenské džínsy/kalhoty (venku v zimě je rozepínat nebudeme). Na těhotenské poloakty si přineste prádlo v bílé i černé (klidně i červené), dobře vypadají nohavičkové kalhotky a také krajkové noční košilky a tílka. Pokud chcete fotit ve spodním prádle, dbejte na to, aby vám prádlo sedělo. Vyvarujte se také oblečení s výraznými nápisy, obrázky a vzory. Partner může volit i tmavší barvy – jednobarevná košile/tričko, džínsy. Pokud se na to partner cítí, je možné s ním nafotit i poloakty bez košile. Zpravidla není třeba brát si jakékoli zbytečně výrazné doplňky a šperky. Volba oblečení závisí na tom, jak moc se chcete odhalovat a také na místě focení. Toto si upřesníme ještě před focením, abych dle toho plánovala místo a styl focení.

V ateliéru fotím nejčastěji bez bot, k dlouhým šatům, které mám k zapůjčení v ateliéru pak pro partnera doporučuji volit společenskou/vycházkovou obuv (ne tenisky a podobně).

V ateliéru mám také k dispozici celou řadu dlouhých šatů určených pro těhotenské focení a k tomu i pár ladících sukének pro holčičky. Fotky těhotenských šatů zašlu na vyžádání. Šaty je možné využít pro focení v ateliéru i venku.

Veškeré informace ohledně předání fotek a dodacích termínů najdete v záložce „PODMÍNKY“. Objednáním na focení akceptujete tyto obchodní podmínky.

Důležité shrnutí pro focení těhotenských fotek: 

  1. Volte oblečení bez nápisů a obrázků. Toto platí především pro nastávající tatínky, kteří oblečení zase až tak neřeší a berou první tričko, které mají po ruce! Dámy, prosím, dohlédněte na ně ;), oblečení s nápisy a obrázky nevypadá na fotkách vůbec dobře, navíc se často „pere“ s jemnými vzhledem nastávajících maminek.
  2. K oblečení si nezapomeňte přibalit vhodně barevné spodní prádlo a hodící se boty.
  3. Na focení doražte včas! (především u focení při západu slunce je toto velice důležité!!!)
  4. Pokud máte zájem o zapůjčení konkrétních šatů na focení, které jste viděla na mých fotkách, dejte mi to, prosím vědět předem. Může se stát, že ve vámi vybraných šatech budu krátce před vámi fotit jinou nastávající maminku někde venku a oblečení bude v termínu vašeho focení třeba zrovna v čistírně.
  5. Na focení venku s sebou nenoste příliš věcí a žádné cennosti. Při focení často popocházíme a přesouváme se a co si s sebou přinesete, to s sebou budete poponášet během celého focení. Navíc můžete něco při odkládání věcí vytrousit nebo někde něco zapomenout.