Focení probíhá většinou do 2-3 týdnů od objednání, záleží na mých kapacitách a sezóně. Čím dříve se objednáte, tím lépe.

Focení trvá zpravidla kolem 2 hodin, záleží na zvoleném balíčku.

Focení může probíhat u mě v ateliéru, v přírodě nebo jakémkoli vizuálně zajímavém interiéru (pokud o nějakém v dojezdové vzdálenosti mého ateliéru víte, budu ráda za váš tip). Pokud to počasí alespoň trochu dovolí, i s ohledem na menší rozměry mého ateliéru preferuji focení venku. Díky neustále se měnící přírodě a volbě té správné lokace budou vaše fotky zaručeným originálem. Určitě se nebojte ani focení v zasněžené krajině nebo na podzim v barevném listí. Stačí zvolit vhodné oblečení (viz. níže), vždy také budeme mít přistavené vytopené auto, deku na zabalení a něco teplého k pití.

Na stylu fotografií se s klientem vždy domlouvám předem. Předtím, než mě kontaktujete, si proto ujasněte, o jaké fotky máte zájem.

Základní podmínkou přípravy na focení je dobře se vyspat, a také přijít svěží a s dobrou náladu. Přijďte nalíčená raději o něco více než obvykle, měly by vynikat především oči a rty. Vlasy je lepší mýt den předem, lak na nehty lépe žádný, než neupravený. Oholte si části těla, které budou vidět na fotografiích (při detailech je vidět každý chloupek, především u poloaktů a focení na černém pozadí v protisvětle). Pokud si přejete poloakty, vezměte si na cestu volnější oblečení a spodní prádlo kvůli otlakům (to samé platí o ponožkám). Pro vláčnější vzhled pokožky se můžete před focením natřít hydratačním krémem, raději ale méně mastným a bez příměsi olejů kvůli odleskům.

Oblečení si vezměte raději více, ale vždy takové, ve kterém se budete cítit dobře. Nejlépe uděláte, když s sebou vezmete více stylů i typů oblečení – např. džínsy s topem, sukni s halenkou, romantické šaty, kraťasy s košilí a podobně. Pro poloakty například krajkové spodní prádlo, volnější jednobarevnou košili, korzet, zajímavý šátek, síťované punčochy. Během focení můžeme vystřídat 3 až 4 outfity (nebojte se převlékání v přírodě, vždy s sebou beru přenosnou převlékací kabinku). Ve volbě buďte kreativní, ale nic zbytečně nepřekombinujte. V jednoduchosti je krása. Nezapomeň k barvě oblečení přibalit i vhodnou barvu spodního prádla a také hodící se obuv! Často fotím také naboso. S volbou oblečení vám ráda poradím – záleží na lokaci, ročním období a na tom, jaké fotky si přejete. To platí i o volbě obuvi. Oblečení by mělo být čisté a vyžehlené(!).

Při focení nevyužívám příliš mnoho doplňků a rekvizit, ale záleží na domluvě, která vždy probíhá před focením. Můžete si přibalit brýle, šátek, výrazný šperk, klobouk, vše závisí na okolnostech a stylu fotografií, o který máte zájem.

A malý typ na závěr – před focením se nechte rozmazlit. Zajděte si ke kadeřníkovi či kosmetičce – dodá vám to sebevědomí. Vždy jim však oznamte, že se jdete fotit. Důležité je neprovádět čištění pleti a změny účesu – na to zajděte alespoň týden předem.

Důležité shrnutí pro focení portrétů: 

  1. Volte oblečení bez nápisů a obrázků!!!!
  2. Vaše oblečení na focení by mělo být vyžehlené!
  3. Umyté vlasy, odlakované nebo čerstvě nalakované nehty a oholené chloupky tam, kde je třeba, jsou základ.
  4. K oblečení si nezapomeňte přibalit vhodně barevné spodní prádlo a hodící se boty.
  5. Na focení doražte včas! (především u focení při západu slunce je toto velice důležité!!!)
  6. Na focení s sebou nenoste příliš věcí a žádné cennosti. Při focení často popocházíme a přesouváme se a co si s sebou přinesete, to s  sebou budete poponášet během celého focení. Navíc můžete něco při odkládání věcí vytrousit, případně se během chvíle vaší nepozornosti může pro věc sehnout kolemjdoucí nenechavec. Zbytečně se pak během focení budete muset místo pózování soustředit na hlídání vašich pokladů.