Focení miminek a batolat

Pokud nestihnete miminko nafotit v průběhu prvních 10 dní (kdy fotím novorozeňátka), není nic ztraceno. Další zásadní okamžik v jejich životě, a tedy i vhodný čas pro pořízení fotopamátky, přichází po 3. měsíci, kdy miminko začíná sledovat hračky, pase koníčky, směje se, reaguje na hlas. O něco pestřejší jsou pak fotky, když miminko začne samo sedět a je tak více možností, jak vašeho drobečka nafotit. To vše jsou momenty, které vám moc ráda pomůžu zvěčnit.

Focení probíhá většinou do 2-3 týdnů od objednání, záleží na mých kapacitách dle sezóny.

Focení trvá kolem 1 hodiny, většinou spíš méně. Malá miminka rychle ztrácejí pozornost a snadno se unaví. V průběhu není problém miminko nakojit nebo nakrmit. Miminkům proto nezapomeňte vzít něco dobrého na zub.

Miminkům není dobré narušovat jejich denní režim. Obecně platí, že je vhodné miminka fotit v době, kdy jsou odpočatá, tedy dopoledne, případně po odpoledním spánku. Vždy se snažím maximálně přizpůsobit potřebám vašim i miminka.

Dokud dětičky nechodí, fotí se především na bříšku a na zádech, případně na čtyřech nebo v sedě (záleží, co vaše miminko už umí).

Miminka fotím nejčastěji polonahá s drobnými dekoracemi, jako jsou sukýnky, dečky, šátky, čelenky, čapky a podobně, které mám v ateliéru k dispozici. Současně fotím i variantu v oblečení, které si, prosím, přivezte s sebou. Vhodné je miminko obléci do body téměř jakékoli barvy, dobře vypadají i puntíky a proužky, případně jiný vzor. Z oblečení ryfličky, šatičky a sukénky, jako doplňky kšandy, bekovky, kloboučky, … Vyvarujte se ale nápisům a obrázkům. Oblečení s obrázky Hello Kitty, Mickey Mouse a podobně nevypadá na fotkách příliš dobře. Ideální je, když s sebou přinesete více variant oblečení, abychom mohli v průběhu focení miminko převléct, případně vybrat tu nejvhodnější.

V ateliéru mám k dispozici také veškeré dekorace. Pokud máte doma doplňky, se kterými chcete mít miminko zvěčněné (například máte speciálního pro vás typického koníčka a chcete takto stylizovat i miminko), stačí mi zaslat emailem jejich fotografie. Následně se domluvíme, jestli je to možné. Ne každý doplněk je s ohledem na bezpečnost a estetickou stránku vhodný.

Na společné rodinné fotky si vezměte sladěné oblečení (stylem i barevně). Vyvarujte se nápisům a velkým obrázkům u všech členů rodiny. Maminky nic nezkazí lehkým líčením, vlasy je lepší mýt si den předem. Pokud si nepřejte fotky celé rodiny, zvažte, zda je u focení nutná přítomnost tatínka (případně dalších sourozenců). Právě tatínkové s dětmi jsou méně trpěliví a zbytečně se pak během focení nudí.

V případě příznivého počasí můžeme fotit i venku (především v létě).

A závěrem malá rada. Focení miminek a batolat má být zábava, naším úkolem je společně děti rozesmát tak, aby se cítily dobře a uvolněně. Focení pro vás má být příjemný zážitek a ne stres, jestli se miminko správně natočí – o tom focení dětí není. Přesto je dobré se před focením zamyslet, co na vašeho drobka „platí“ a co ho zaručeně rozesměje.  Protože jste to především vy, kdo vaše miminko znáte nejlépe, na koho reaguje a právě vy ho budete mít za úkol rozezsmívat. Pokud budou všichni zúčastnění včetně přihlížejících v pohodě, odměnou vám budou krásné vzpomínky v podobě kouzelných fotek vašich dětí.