Těhotenské focení

Ideální doba na focení je kolem 7.- 8. měsíce, kdy se bříško začne krásně zakulacovat, ale nastávající maminka má ještě dost sil a elánu na pózování.

Focení probíhá většinou do 2-3 týdnů od objednání, záleží na mých kapacitách a vašem programu. Čím dříve se objednáte, tím lépe.

Focení trvá zpravidla 2 hodiny.

Focení může probíhat u mě v ateliéru, u vás doma, v přírodě nebo kdekoliv jinde. Pokud to počasí alespoň trochu dovolí, i s ohledem na menší rozměry mého ateliéru, preferuji focení venku. Díky neustále se měnící přírodě a volbě té správné lokace budou vaše fotky zaručeným originálem. Určitě se nebojte ani těhotenského focení v zasněžené krajině nebo na podzim v barevném listí. Stačí zvolit vhodné oblečení (viz. níže), vždy taky budeme mít přistavené vytopené auto, deku na zabalení mezi scénami a něco teplého k pití.

Fotit se můžete sama, s nastávajícím tatínek i dětmi. Vaší/naší fantazii se meze nekladou. Stačí pouze přijít vhodně sladěni stylem oblečení i barevně (viz. níže).

Základní podmínkou přípravy na focení je dobře se vyspat, a také přijít svěží a s dobrou náladu. Přijďte nalíčená raději o něco více než obvykle. Vlasy je lepší mýt den předem, lak na nehty raději žádný než neupravený. Oholte si části těla, které budou na fotografiích (při detailech je vidět každý chloupek, především u poloaktů a focení na černém pozadí v protisvětle). Pokud si přejete těhotenské poloakty, vezměte si na cestu volnější oblečení a spodní prádlo kvůli otlakům. Pro vláčnější vzhled pokožky se můžete před focením natřít hydratačním krémem, raději ale méně mastným a bez příměsi olejů kvůli odleskům.

Oblečení si vezměte raději více, během focení můžeme vystřídat až 4 outfity (nebojte se převlékání v přírodě, vždy s sebou beru přenosnou převlékací kabinku nebo deku na zakrytí). Lépe je volit takové oblečení, kde vynikne bříško, ale na druhou stranu není příliš těsné. Dobře vypadají šaty střižené pod prsa, košile a džínsy (oboje netěhotenské, nebudeme dopínat), topy a tílka, případně kabátky a propínací blůzky. Pěkně vypadají i plážové šátky na uvázání přes prsa nebo kolem bříška. Na těhotenské focení v zimě je fajn volit těsnější tričko/svetřík/košili a přes to volnější propínací svetr/kardigan, kabát, kožešinovou vesty a podobně, k tomu těhotenské džínsy/kalhoty (venku v zimě je rozepínat nebudeme). Na těhotenské poloakty si přineste prádlo v bílé, černé i tělové barvě, dobře vypadají nohavičkové kalhotky a také krajkové noční košilky a tílka. Vyvarujte se také oblečení s výraznými nápisy, obrázky a vzory. Partner může volit i tmavší barvy – jednobarevná košile/tričko, džínsy. Pokud se na to partner cítí, je možné s ním nafotit i poloakty bez košile. Zpravidla není třeba brát si jakékoli zbytečně výrazné doplňky a šperky, stačí jen (snubní/zásnubní) prstýnek, případně jemný řetízek. Volba oblečení závisí na tom, jak moc se chcete odhalovat a také na místě focení. Toto si upřesníme ještě před focením, abych dle toho plánovala místo a styl focení.

V ateliéru mám také k dispozici celou řadu dlouhých šatů určených pro těhotenské focení. Fotky šatiček zašlu na vyžádání.

Důležité shrnutí pro focení těhotenských fotek: 

  1. Volte oblečení bez nápisů a obrázků. Toto platí především pro nastávající tatínky, kteří oblečení zase až tak neřeší a berou první tričko, které mají po ruce! Dámy, prosím, dohlédněte na ně ;), oblečení s nápisy a obrázky nevypadá na fotkách vůbec dobře, navíc se často „pere“ s jemnými outfity těhulek.
  2. Umyté vlasy, odlakované nebo čerstvě nalakované nehty a oholené chloupky tam, kde je třeba, jsou základ.
  3. K oblečení si nezapomeňte přibalit vhodně barevné spodní prádlo a hodící se boty.
  4. Na focení doražte včas! (především u focení při západu slunce je toto velice důležité!!!)
  5. Pokud máte zájem o zapůjčení šatiček na focení, dejte mi to, prosím vědět předem. Může se stát, že ve vámi vybraných šatičkách budu krátce před vámi fotit jinou nastávající maminku a oblečení bude v termínu vašeho focení třeba zrovna v čistírně.
  6. Na focení s sebou nenoste příliš věcí a žádné cennosti. Při focení často popocházíme a přesouváme se a co si s sebou přinesete, to s sebou budete poponášet během celého focení. Navíc můžete něco při odkládání věcí vytrousit, případně se během chvíle vaší nepozornosti může pro věc sehnout kolemjdoucí nenechavec. Zbytečně se pak během focení budete muset místo pózování soustředit na hlídání vašich pokladů.