Focení dětí

Od chvíle, kdy děti začnou chodit, je jejich focení jedna velká improvizace. Přibližně od jednoho roku totiž děti moc dobře vědí, co chtějí a umějí si za tím jít. Proto záleží na tom, co právě zaujme jejich pozornost. Při focení zkrátka necháme děti dělat jejich práci, to znamená hrát si. Dekoracemi můžeme jejich hru pouze podpořit. Nechoďte tedy na focení s předem danou představou, jak mají být fotky naaranžované. To u dětí nikdy nefunguje. Špatných fotek se ale také bát nemusíte. Právě spontánnost je při focení dětí žádoucí a díky ní vznikají ty nejpřirozenější momentky a nejkrásnější fotovzpomínky. U starších dětí je spolupráce snazší, přesto se i u nich snažím, aby si focení užily a jejich úsměvy byly přirozené.

Ukázky mých fotek najdete v Galerii.

Focení probíhá většinou do 2-3 týdnů od objednání, záleží na mých kapacitách a sezóně. Focení trvá zpravidla 1-2 hodiny. Velmi záleží na věku dítěte. Děti do dvou let většinou déle než hodinu pozornost neudrží.

V ateliéru fotím primárně menší dětičky, starší a aktivní děti pak nejraději fotím venku, kde se cítí mnohem přirozeněji. S ohledem na menší rozměry mého ateliéru preferuji pro focení dětí od jednoho roku (chodících dětí) od jara do podzimu venkovní focení.

V ateliéru fotím během celého dnem, venku fotím během pozdního odpoledne/v podvečer/večer, kdy už je slunce nízko a je tedy vhodné světlo pro focení. Zpravidla jde o čas cca 1,5 hodiny před západem slunce. Především v létě se jedná o relativně pozdnější hodinu, proto je ideální dětem v tento den upravit denní režim tak, aby byly na focení odpočaté. Z vlastní zkušenosti vím, že některé děti špatně snášejí změnu denního scénáře, a přimět je spát v době, kdy na to nejsou zvyklé, bývá někdy obtížné. Věřte ale, že posunout jim v tento den odpolední spánek tak, aby byli na podvečerní focení ještě čilé, za to rozhodně stojí. 😉

Při focení venku je zásadním faktorem počasí, domlouvám se s klienty vždy na týden,  ve kterém focení proběhne. Konkrétní den v daném týdnu si pak upřesňujeme pár dní předem s ohledem na počasí.  Při špatném počasí (dešti) se venkovní focení přesouvá na jiný termín. Důvodem ke změně/zrušení termínu focení je déšť, nikoli zataženo.  Náhradní termín se snažím nabízet vždy v horizontu dvou týdnů. Focení v ateliéru si rovnou domlouváme konkrétní termín a hodinu.

Nejraději fotím na místech, kde to důvěrně znám a vím tedy, kam zapadá slunce a kde je to na focení ideální. Své oblíbené lokace na focení pravidelně objíždím a kontroluji, zda je vše tak, jak má být. Proto si s klienty místo focení upřesňuji zpravidla pár dní před focením spolu s konkrétním termínem.

Pokud máte přání fotit na vašem oblíbeném místě, dejte mi to, prosím vědět včas. Na místo focení se vždy jezdím dívat předem. V případě focení na „vašem“ místě je k ceně focení nutné připočítat ještě dopravu (viz. ceník).

Jedna z mála věcí, které lze při focení dětí ovlivnit, je oblečení. Prosím zvolte oblečení bez výrazných obrázků typu Hello Kitty, Mickey Mouse a podobně!!! Děti většinou během focení nepřevlékáme. Na barevném ladění (jde především o focení v ateliéru) se s rodiči vždy domlouvám předem. Následně podle toho mohou rodiče přizpůsobit oblečení dětí a já vhodné rekvizity a doplňky. Nepřeberné množství inspirace najdete například na Pinterestu.

Pokud mají vaše děti oblíbeného plyšáka nebo oblíbenou hračku, vezměte ji klidně s sebou, občas je to dobrý „bořič ledů“ a „zbavovač trémy“, když se mnou za objektivem stojí jejich věrný parťák. 😉

V ateliéru mám k dispozici dekorace jako jsou čísla, balónky, koše, postýlky a podobně. Pokud máte doma doplňky, se kterými chcete mít vaše dítě zvěčněné (například máte speciálního pro vás typického koníčka a chcete takto stylizovat i vašeho potomka), stačí mi zaslat emailem fotografie. Následně se domluvíme, jestli je to možné. Ne každý doplněk je s ohledem na bezpečnost a estetickou stránku vhodný. I ven s sebou v případě focení menších dětí beru několik rekvizit. Starší děti pak zpravidla fotím bez rekvizit.

Jsem ráda, když mi už při prvotním kontaktu povíte co nejvíce o svých dětech. Co mají rádi a co je naopak rozpláče? Jakou mají oblíbenou barvu? Milují mašinky nebo žirafy? Zbožňují vodu nebo sníh? Moc rádi zpívají nebo tančí? Chodí do baletu nebo na fotbal? To vše mi pomůže k tomu, aby mnou připravené rekvizity vypovídaly co nejvíce o vašich dětech.

Je pochopitelné, že budete před focením nervózní, aby děti neplakaly, spolupracovaly a fotky se povedly. Toho docílíte jednoduše. Děti před focením zbytečně nestresujte. Stačí, když budou vědět, že jdou za hodnou tetou, se kterou si budou hrát a ona jim při tom udělá hezké obrázky. Určitě se jim nesnažte domluvit ve stylu „jdeme se fotit, budeš muset hezky sedět a hodně se usmívat“, to je zbytečné a v dětech akorát vytvoříte blok, že budou něco „muset“. A znáte to, když dítě něco musí, tak to zpravidla dělat nechce.

Focení má být zábava, naším úkolem je společně děti rozesmát tak, aby se cítily dobře a uvolněně. Focení pro vás má být příjemný zážitek a ne stres, jestli se dítě správně natočí – o tom to není. Pokud budou všichni zúčastnění včetně přihlížejících v pohodě, odměnou vám budou krásné vzpomínky v podobě kouzelných fotek vašich dětí.