Focení dětí (1 – 4 roky)

Od chvíle, kdy děti začnou chodit, je jejich focení jedna velká improvizace. Přibližně od jednoho roku totiž děti moc dobře vědí, co chtějí a umějí si za tím jít. Proto záleží na tom, co právě zaujme jejich pozornost. Při focení zkrátka necháme děti dělat jejich práci, to znamená hrát si. Dekoracemi můžeme jejich hru pouze podpořit.

Nechoďte tedy na focení s předem danou představou, jak mají být fotky naaranžované. To u dětí nikdy nefunguje. Špatných fotek se ale také bát nemusíte. Právě spontánnost je při focení dětí žádoucí a díky ní vznikají ty nejpřirozenější momentky a nejkrásnější fotovzpomínky.

Focení probíhá většinou do 2-3 týdnů od objednání, záleží na mých kapacitách a sezóně. Dětem není dobré narušovat jejich denní režim. Obecně platí, že je vhodné fotit v době, kdy jsou odpočaté, tedy dopoledne, případně po odpoledním spánku.

Vždy se snažím maximálně přizpůsobit potřebám vašim i dětí. Focení trvá zpravidla 1-2 hodiny. Velmi záleží na věku dítěte. Děti do dvou let většinou déle než hodinu pozornost neudrží.

Na focení je také vhodné vzít drobné úplatky, jako jsou křupky, sušenky nebo piškoty. Některé děti jsou zkrátka klidnější, když mají zacpanou pusu a plné bříško. I já u sebe zpravidla mám drobné sladkosti jako jsou bonbonky a lízátka.

Jedna z mála věcí, které lze při focení dětí ovlivnit, je oblečení. Vezměte s sebou různé barvy oblečení. Prosím zvolte oblečení bez výrazných obrázků typu Hello Kitty, Mickey Mouse a podobně!!! Pro kluky dobře vypadají košile, rifle, kšandy, kravatky apod., pro holčičky vezměte 1-3 šaty, klidně i kombinaci s kalhotami, ať máme z čeho vybírat. Děti většinou nepřevlékám více než dvakrát. Na barevném ladění (jde především o focení v ateliéru) se s rodiči vždy domlouvám předem. Následně podle toho mohou rodiče přizpůsobit oblečení dětí a já vhodné rekvizity a doplňky.

Pokud mají vaše děti oblíbeného plyšáka nebo oblíbenou hračku, vezměte ji klidně s sebou, občas je to dobrý „bořič ledů“ a „zbavovač trémy“, když se mnou za objektivem stojí jejich věrný parťák. 😉

Na společné rodinné fotky si vezměte sladěné oblečení, nic nezkazíte bílou nebo černou košilí a džínsy pro maminku i tatínka, u maminek může být i jednoduchá jednobarevná halenka/košile/tričko bez velkých detailů, jednobarevné kalhoty/sukně, případně šaty, u tatínků jednobarevné tričko, džínsy. V podobném duchu oblečte i sourozence. Vyvarujte se nápisům a velkým obrázkům! Maminky nic nezkazí lehkým líčením, vlasy je lepší mít si den předem, lak na nehty žádný nebo bezbarvý. Rodinné fotky fotím dle přání klientů. Vždy záleží na situaci, místě focení a přání rodičů. V ateliéru (kvůli jeho menším rozměrům) fotím především polodetail, v exteriéru se pak fantazii meze nekladou. V ateliéru fotím většinou naboso, bez ponožek.

V ateliéru mám k dispozici dekorace jako jsou čísla, balónky, koše, kufry a podobně. Pokud máte doma doplňky, se kterými chcete mít vaše dítě zvěčněné (například máte speciálního pro vás typického koníčka a chcete takto stylizovat i vašeho potomka), stačí mi zaslat emailem fotografie. Následně se domluvíme, jestli je to možné. Ne každý doplněk je s ohledem na bezpečnost a estetickou stránku vhodný.

Pokud jde o doplňky, je možné pracovat se dvěma variantami. Můžete si předem vybrat na webu typ fotografií a rekvizit, které se vám líbí a před fotografováním se domluvíme na konkrétních motivech. Častější a pro vás jednodušší varianta pak je, že vám pro fotografování sama vyberu nejvhodnější motivy, které se hodí k typu vašeho dítěte a oblečení, které si s sebou donesete. Je proto fajn, když mi už při prvotním kontaktu povíte co nejvíce o svých dětech. Co mají rádi a co je naopak rozpláče? Jakou mají oblíbenou barvu? Milují mašinky nebo žirafy? Zbožňují vodu nebo sníh? Moc rádi zpívají nebo tančí? Chodí do baletu nebo na fotbal? To vše mi pomůže k tomu, aby mnou připravené rekvizity vypovídaly co nejvíce o vašich dětech.

V případě příznivého počasí můžeme fotit i venku. Pokud to je jen trochu možné nebo focení nevyžaduje velké množství rekvizit, je tato varianta nejideálnější pro všechny zúčastněné. Díky neustále se měnící přírodě, počasí a volbě zajímavé lokace budou vaše fotky jednoznačně originální. Nehledě na to, že u živějších dětí je občas velký problém udržet je v ateliéru na ploše cca 2×2 metry.  S ohledem na menší rozměry mého ateliéru preferuji pro focení dětí od jednoho roku (chodících dětí) a rodinnou fotografii venkovní focení.

Je pochopitelné, že budete před focením nervózní, aby děti neplakaly, spolupracovaly a fotky se povedly. Toho docílíte jednoduše. Děti před focením zbytečně nestresujte. Stačí, když budou vědět, že jdou za hodnou tetou, se kterou si budou hrát a ona jim při tom udělá hezké obrázky. Určitě se jim nesnažte domluvit ve stylu „jdeme se fotit, budeš muset hezky sedět a hodně se usmívat“, to je zbytečné a v dětech akorát vytvoříte blok, že budou něco „muset“. A znáte to, když dítě něco musí, tak to zpravidla dělat nechce.

Focení má být zábava, naším úkolem je společně děti rozesmát tak, aby se cítily dobře a uvolněně. Focení pro vás má být příjemný zážitek a ne stres, jestli se dítě správně natočí – o tom to není. Pokud budou všichni zúčastnění včetně přihlížejících v pohodě, odměnou vám budou krásné vzpomínky v podobě kouzelných fotek vašich dětí.