Focení novorozeňátek

Na focení se objednejte s dostatečným předstihem, ideálně už v době těhotenství. Stanovíme si orientační dobu focení s ohledem na termín vašeho porodu a já si na vás kolem tohoto data (resp. v následujících 14 dnech po něm) rezervuji čas.

Při prvotním kontaktu po vás budu chtít vědět pohlaví miminka (pokud víte), jeho jméno, termín porodu, kdo vše se bude fotit (jen miminko, rodiče, sourozenci + věk sourozenců). Informace výše jsou pro mě zásadní k tomu, abych vám vytvořila závaznou rezervaci orientačního termínu focení. Dokud tyto informace nemám, termín vám nerezervuji. Dále mi prosím napište požadavky na barevné ladění focení, vaše jakékoliv další přání a představy…

Až se miminko narodí, zavolejte/napište (nejlépe ještě z porodnice) a domluvíme se na konkrétním dni a čase samotného focení.

Pokud z jakéhokoliv důvodu chcete nebo musíte focení zrušit, dejte mi to prosím vědět co nejdříve, abych své kapacity mohla uvolit pro jiné klienty.

Co když porodím dříve/později?

Ani v případě, že se miminko narodí dříve/později, se nemusíte bát, že si na vás čas neudělám. Jen je třeba počítat s tím, že termín budu s největší pravděpodobností vybírat já, protože kapacity mívám především ve vytíženějších obdobích roku hodně naplněné.

Ideální doba na focení novorozeňátek je v prvních 10 (max.14) dnech jejich života. V tomto období miminka hodně spí a jen tak něco je neprobudí. Čím jsou miminka starší, tím více reagují na vnější podněty a je těžší je uspat. V prvních několika dnech po porodu jsou navíc zvyklá na schoulenou polohu, která jim byla nejpřirozenější u maminky v bříšku, a proto jim je tato pozice při focení nejpohodlnější.

Miminka fotím z řady praktických důvodů ve všední dny od 9-12. Jedním z nich je, že miminka jsou z mé zkušenosti v tuto dobu spavější, a tedy se s nimi lépe pracuje.  Délka novorozeneckého focení se může u jednotlivých miminek velice lišit. Některá prospí celou dobu a na focení stačí 2 hodiny. Jiná je těžší uspat, případně častěji vyžadují maminčinu blízkost/kojení a focení se tedy může protáhnout (samozřejmě dle domluvy a časových možností mých i rodiny). Počítejte tedy prosím s průměrnými 3 hodinami focení. Na tuto délku focení také připravte tatínky, pokud chcete společné fotky a mají být přítomní po celou dobu.  Právě někteří tatínkové totiž dlouhé čekání ne úplně dobře snášejí a zatímco maminky bývají rády, že si na pár hodin, kdy se o jejich miminko starám já, odpočinou, tatínkové se zpravidla nudí.  Ve většině případů proto fotím rodinné fotky na začátku, aby tatínek mohl na zbytek focení odjet a vrátit se pro vás později. Zároveň počítejte s tím, že ateliér kvůli miminkům vytápím na poměrně vysokou teplotu kolem 26 stupňů. Tomu, prosím přizpůsobte i své oblečení, ve kterém u mě budete trávit focení (krátký rukáv nebo tílko). Na společné fotky se můžete převléct těsně předtím.

Porod miminka je velká změna ve vašem životě a především s prvním miminkem se maminka zotavuje jak fyzicky, tak psychicky poměrně dlouhou dobu. Pokud se nechcete fotit s miminkem, nemusíte se na focení speciálně připravovat, oblékat ani líčit. Zkrátka mi jen na začátku předáte nakojené/nakrmené miminko, pohodlně se posadíte, dáte si čaj/kávu a něco dobrého na zub. Vše ostatní bude probíhat v mojí režii. O vaše miminko se během focení postarám, jako by bylo moje vlastní. Na vás bude pouze kojení/krmení, pokud to miminko bude vyžadovat, případně dohled nad miminkem ve chvílích, kdy připravuji další rekvizity. S sebou miminku vezměte pouze plenky (raději více) na přebalení a dudlíček, v případě nekojených miminek pak lahvičku mléka. Dudlíček si, prosím, přibalte i přesto, že na něj miminko nechcete zvykat. Kontakt miminka s dudlíčkem se po celou dobu focení omezí na pár minut (a často na něj nedojde vůbec), takže si nepřivykne a nám usnadní práci při manipulaci. Miminko ho dostane pouze v případě, že se začne vrtět nebo probouzet a bude třeba ho uklidnit a znovu uvést do hlubšího spánku. Alternativou je nabídnou mu váš malíček jako náhradu za dudlíček. V tomto případě ale logicky sem tam budu vyžadovat vaši asistenci a blízkost na délku vaší ruky. 🙂

Miminko na cestu na focení oblečte do co nejméně vrstev (pochopitelně s ohledem na počasí). Lepší je ho v autosedačce zabalit do více přikrývek než ho oblékat do velkého množství vrstev oblečení, které se pak složitě sundává a miminko to zbytečně budí. Při volbě oblečení na cestu vybírejte raději propínací body, které není třeba převlékat přes hlavičku.

Těsně před začátkem pak miminko pouze nakrmíte (pokud to bude potřeba), uspávání už bude na mně… a focení může začít.

Vše potřebné pro focení miminek mám k dispozici u sebe v ateliéru, takže žádné oblečení ani doplňky na focení miminku vozit nemusíte. Pokud si přejete fotit miminko v něčem konkrétním, dejte mi vědět předem a domluvíme se, jestli je to možné.

Pro focení miminka mám vždy připravených více variant a scén pro případ, že by miminku některá rekvizita, respektive poloha nevyhovovala. Nikdy se nesnažím miminko dlouhou dobu ukládat do polohy, která mu na první pohled není pohodlná. Pokud se při uložení do pózy miminko vrtí, probouzí, případně se začne ozývat delší pláč, nemá smysl ho dlouho přemlouvat a raději měním jeho polohu tak, aby se mu v ní dobře odpočívalo. Zároveň ale počítejte s tím, že miminko se čas od času může ozvat. Z pochopitelných důvodů ho polohováním částečně rušíme a miminko nám to tedy může dát najevo.  Pláč by ale nikdy neměl trvat déle než pár vteřin. To je pak signál pro mě ke změně polohy miminka, která mu zjevně nevyhovuje. Miminko nutně nemusí během celého focení spát, k nafocení krásných fotek stačí, když bude spokojené.

Proč se miminka „uzlíčkují“

Někteří se mě ptáte na to, proč se mimika někdy balí do uzlíčků. Je to proto, že se novorozená miminka takto cítí nejbezpečněji (už naše babičky věděli, že dobře utažená zavinovačka nebo plínka miminko na sto procent uklidní) a pokud mi do ateliéru přijde neklidné miminko, které není snadné uspat, toto je zaručený způsob, jak toho docílit. V bříšku toho prostoru zkrátka moc neměli a najednou je ho ně prostě moc. Známé rozhazování ručičkami u novorozených miminek je důkazem toho, že se takto miminka „lekají“ prostoru a tímto způsobem v něm hledají oporu. Při „uzlíkování“ se vždy snažím z miminka nechat koukat co nejvíce (alespoň ručičky, případně i nožičky), ale některá miminka se zkrátka uklidní až ve chvíli, kdy jsou zabalená celá. Druhou skutečností je fakt, že se mi takové fotky zkrátka líbí, a proto je takto fotím. Až na takto zabalených miminkách se totiž ukáže, jací to jsou drobečkové a jak to vlastně dokázaly, vměstnat se mamince do bříška. Navíc jejich blažené výrazy v těchto polohách jasně dokazují, že tak je jim zkrátka dobře. V poslední řadě toto zavinování miminek využívám při focení se sourozenci, kteří vybalená miminka zkrátka ještě nedokáží dobře chytit a hrozí, že by vrtící se miminko nemuseli udržet. Tento styl fotek je tím nejbezpečnějším a především u mladších sourozenců sourozenecké fotky jinak než takto z bezpečnostních důvodů nefotím. Pokud si takové fotky (s výjimkou sourozeneckých) vysloveně nepřejete, budu ráda, když mi i toto dáte vědět předem. Udělám vše proto, abyste si s ohledem na bezpečnost a spokojenost miminka odnesli přesně takové fotky, jaké si přejete.

Pokud máte doma doplňky, se kterými chcete mít miminko zvěčněné (například máte speciálního pro vás typického koníčka nebo charakteristické povolání a chcete takto stylizovat i miminko), stačí mi zaslat emailem fotografie těchto doplňků, případně se o vašem koníčku zmínit už při našem prvotním kontaktu. Následně se domluvíme, jestli je to možné. Ne každý doplněk je s ohledem na bezpečnost a estetickou stránku vhodný. Miminka s doplňky typickými pro jeho rodiče fotím moc ráda, fotky jsou pak zaručenými originály a nejlépe charakterizují rodinu, do níž se miminko narodilo. Nebojte se proto při úvodním domlouvání zmínit i koníčky, se kterými se při focení zdánlivě nedá pracovat. Když je vůle a společně zapojíme fantazii, jde ledacos.

Zároveň jsem ráda, když mi už při naší prvotní komunikaci sdělíte vaše představy a očekávání, co se vám líbí a nelíbí, vaše obavy z focení… Já se tak mnohem lépe můžu na focení připravit a posouvat focení takovým směrem, abyste s ním i s výslednými fotkami byli co nejspokojenější.

Na společné rodinné fotky si vezměte sladěné oblečení (stylem i barevně). Vyvarujte se nápisům a velkým obrázkům u všech členů rodiny. Maminky nic nezkazí vhodným líčením (raději o něco více než obvykle, ateliérová světla část líčení pohltí a budete vypadat nalíčená méně než ve skutečnosti jste), vlasy je lepší mýt si den předem. Prosím, na společné fotky si (především rodiče) vezměte více variant oblečení. Nejen proto, abychom měli na výběr, ale také proto, že se může během focení „stát nehoda“ a miminko vás může počůrat/pokakat. Pak je lepší se převléct než vymýšlet pózy tak, abychom skryli umazané nebo mokré oblečení.

Pokud si nepřejte fotky celé rodiny s miminkem, zvažte, zda je nutná přítomnost tatínka. Právě tatínkové (spolu se sourozenci) jsou méně trpěliví a zbytečně se pak během focení nudí a znervózňují tím mě i maminku. Ateliér mám navíc maličký a zbytečně tam pak všichni o sebe zakopáváme. Focení novorozeňátek je zkrátka zdlouhavý proces. Je třeba se uvolnit a trpělivě naslouchat potřebám miminka. Jestliže chcete sourozenecké fotky s miminkem, je téměř nutností, aby sourozenci byli přítomní pouze na začátku jen na rodinné a společné fotky s miminkem a následně s tatínkem, případně babičkou/dědečkem, odešli domů, aby průběh focení byl s ohledem na mě, miminko i maminku co nejpoklidnější, nejhladší a nejrychlejší.

Veškeré informace ohledně předání fotek a dodacích termínů najdete v záložce „PODMÍNKY“. Objednáním na focení akceptujete tyto obchodní podmínky.

Důležité shrnutí pro focení novorozeňátek:

  1. Na cestu na focení miminko neoblékejte do mnoha vrstev, raději využijte přikrývky.
  2. Miminku s sebou zabalte dostatečné množství jednorázových plenek a dudlíček.
  3. Před focením se snažte nebýt příliš nervózní, i takto malinká miminka vaši náladu vycítí.