Focení novorozeňátek

Na focení se objednejte s dostatečným předstihem, ideálně už v době těhotenství. Stanovíme si orientační dobu focení s ohledem na termín vašeho porodu. Až se miminko narodí, zavolejte/napište (nejlépe ještě z porodnice) a domluvíme se na konkrétním dni a čase.

Ideální doba na focení novorozeňátek je totiž v prvních 10 (max.14) dnech jejich života. Čím dříve, tím lépe. V tomto období miminka hodně spí a jen tak něco je neprobudí. Čím jsou miminka starší, tím více reagují na vnější podněty a je těžší je uspat. V prvních několika dnech po porodu jsou navíc zvyklá na schoulenou polohu, která jim byla nejpřirozenější u maminky v bříšku, a proto jim je tato pozice při focení nejpohodlnější.

Délka novorozeneckého focení se může u jednotlivých miminek velice lišit. Některá prospí celou dobu a na focení stačí 2 hodiny. Jiná je těžší uspat, případně častěji vyžadují maminčinu blízkost/kojení a focení se tedy může protáhnout (samozřejmě dle domluvy a časových možností mých i rodiny). Počítejte tedy prosím s průměrnými 3 hodinami focení. Na tuto délku focení také připravte tatínky, pokud chcete společné fotky a mají být přítomní po celou dobu.  Právě někteří tatínkové totiž dlouhé čekání ne úplně dobře snášejí. Zároveň počítejte s tím, že ateliér kvůli miminkům vytápím na poměrně vysokou teplotu kolem 26 stupňů. Tomu, prosím přizpůsobte i své oblečení, ve kterém u mě budete trávit focení (krátký rukáv nebo tílko). Na společné fotky se můžete převléct těsně předtím.

Porod miminka je velká změna ve vašem životě a především s prvním miminkem se maminka zotavuje jak fyzicky, tak psychicky poměrně dlouhou dobu. Pokud se nechcete fotit s miminkem, nemusíte se na focení speciálně připravovat, oblékat ani líčit. Zkrátka mi jen na začátku předáte nakojené/nakrmené miminko, pohodlně se posadíte, dáte si čaj/kávu a něco dobrého na zub. Vše ostatní bude probíhat v mojí režii. O vaše miminko se během focení postarám, jako by bylo moje vlastní. Na vás bude pouze kojení/krmení, pokud to miminko bude vyžadovat, případně dohled nad miminkem ve chvílích, kdy připravuji další rekvizity. S sebou miminku vezměte pouze plenky (raději více) na přebalení a dudlíček, v případě nekojených miminek pak lahvičku mléka. Dudlíček si, prosím, přibalte i přesto, že na něj miminko nechcete zvykat. Kontakt miminka s dudlíčkem se po celou dobu focení omezí na pár minut (a často na něj nedojde vůbec), takže si nepřivykne a nám usnadní práci při manipulaci. Miminko ho dostane pouze v případě, že se začne vrtět nebo probouzet a bude třeba ho uklidnit a znovu uvést do hlubšího spánku. Alternativou je nabídnou mu váš malíček jako náhradu za dudlíček. V tomto případě ale logicky sem tam budu vyžadovat vaši asistenci a blízkost na délku vaší ruky. 🙂

Miminko na cestu na focení oblečte do co nejméně vrstev (pochopitelně s ohledem na počasí). Lepší je ho v autosedačce zabalit do více přikrývek než ho oblékat do velkého množství vrstev oblečení, které se pak složitě sundává a miminko to zbytečně budí. Při volbě oblečení na cestu vybírejte raději propínací body, které není třeba převlékat přes hlavičku.

Těsně před začátkem pak miminko pouze nakrmíte (pokud to bude potřeba), uspávání už bude na mně… a focení může začít.

Vše potřebné pro focení miminek mám k dispozici u sebe v ateliéru, takže žádné oblečení ani doplňky na focení miminku vozit nemusíte. Pokud si přejete fotit miminko v něčem konkrétním, dejte mi vědět předem a domluvíme se, jestli je to možné.

Pro focení miminka mám vždy připravených více variant a scén pro případ, že by miminku některá rekvizita, respektive poloha nevyhovovala. Nikdy se nesnažím miminko dlouhou dobu ukládat do polohy, která mu na první pohled není pohodlná. Pokud se při uložení do pózy miminko vrtí, probouzí, případně se začne ozývat pláč, nemá smysl ho dlouho přemlouvat a raději měním jeho polohu tak, aby se mu v ní dobře odpočívalo. Miminko nutně nemusí během celého focení spát. Pěkně vypadají i fotky, kdy miminko v dané poloze spokojeně kouká. Pokud se poštěstí, nejkrásnější fotky jsou pak ty „usměvavé“.

Pokud máte doma doplňky, se kterými chcete mít miminko zvěčněné (například máte speciálního pro vás typického koníčka nebo charakteristické povolání a chcete takto stylizovat i miminko), stačí mi zaslat emailem fotografie těchto doplňků, případně se o vašem koníčku zmínit už při našem prvotním kontaktu. Následně se domluvíme, jestli je to možné. Ne každý doplněk je s ohledem na bezpečnost a estetickou stránku vhodný. Miminka s doplňky typickými pro jeho rodiče fotím moc ráda, fotky jsou pak zaručenými originály a nejlépe charakterizují rodinu, do níž se miminko narodilo. Nebojte se proto při úvodním domlouvání zmínit i koníčky, se kterými se při focení zdánlivě nedá pracovat. Když je vůle a společně zapojíme fantazii, jde ledacos.

Na společné rodinné fotky si vezměte sladěné oblečení (stylem i barevně). Vyvarujte se nápisům a velkým obrázkům u všech členů rodiny. Maminky nic nezkazí vhodným líčením (raději o něco více než obvykle, ateliérová světla část líčení pohltí a budete vypadat nalíčená méně než ve skutečnosti jste), vlasy je lepší mýt si den předem. Prosím, na společné fotky si (především rodiče) vezměte více variant oblečení. Nejen proto, abychom měli na výběr, ale také proto, že se může během focení „stát nehoda“ a miminko vás může počůrat/pokakat. Pak je lepší se převléct než vymýšlet pózy tak, abychom skryli umazané nebo mokré oblečení.

Pokud si nepřejte fotky celé rodiny s miminkem, zvažte, zda je nutná přítomnost tatínka a sourozenců. Právě tatínkové s dětmi jsou méně trpěliví a zbytečně se pak během focení nudí a znervózňují tím mě i maminku. Focení novorozeňátek je zkrátka zdlouhavý proces. Je třeba se uvolnit a trpělivě naslouchat potřebám miminka. Jestliže chcete rodinnou fotku s miminkem, je jednou z variant, aby tatínek a sourozenci dorazili buď na začátek nebo na závěr focení. Toto je volitelnou možností pro tatínky. U sourozenců je téměř nutností, aby byli přítomní pouze na začátku nebo pouze na konci jen na rodinné a společné fotky s miminkem a následně s tatínkem, případně babičkou/dědečkem, odešli domů, aby průběh focení byl s ohledem na mě, miminko i maminku co nejpoklidnější, nejhladší a nejrychlejší.

Důležité shrnutí pro focení novorozeňátek:

  1. Na cestu na focení miminko neoblíkejte do mnoha vrstev, raději využijte přikrývky.
  2. Miminku s sebou zabalte plínky a dudlíček.
  3. Před focením se snažte nebýt příliš nervózní, i takto malinká miminka vaši náladu vycítí.